Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?

Wielu deweloperów notuje rekordy sprzedaży, a raportowana przez Główny Urząd Statystyczny aktywność jeśli chodzi o nowe budowy od dawna nie była tak wysoka. Mieszkania nie kupuje się co miesiąc, dla większości osób to sytuacja bardzo stresowa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze inwestycji?

Pierwszorzędnie należy dokonać dokładnej analizy potrzeb i wymagań – poza standardowymi potrzebami tj. ilość pokoi, piętro, typ ogrzewania warto zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty np. dojazd do miejsca pracy i innych często odwiedzanych miejsc jak szkoła czy przedszkole. Te i wiele innych pytań zawsze zadajemy naszym Klientom ponieważ jest to standard naszej pracy. Pozwala on dobrać inwestycję spełniającą wszystkie lub większość oczekiwań przyszłego nabywcy.

Kolejnym krokiem gdy już zdecydujemy się na zamieszkanie w jakiejś okolicy, warto dokładnie tę okolicę poznać przed ostatecznym zakupem mieszkania. To że dziś osiedle otoczone jest zielenią, nie znaczy, że będzie tak za kilka lat. Zgodnie z ustawą deweloperską firma sprzedająca nowe mieszkania ma obowiązek przygotowania tzw. prospektu informacyjnego i zawarcia w nim szczegółowych informacji o planowanych w promieniu 1 km inwestycjach takich jak budowa dróg, torów kolejowych, oczyszczalni ścieków i innych obiektów obniżających komfort życia. Dodatkowo warto również poświęcić czas i samodzielnie lub za pomocą naszego Eksperta ds. rynku pierwotnego przeprowadzić małe dochodzenie. Dużym plusem skorzystania z pomocy naszej firmy jest przede wszystkim doświadczenie, wiedza, dokładna znajomość sprzedawanych inwestycji oraz co najważniejsze obiektywizm przy jej wyborze ponieważ posiadamy kilkanaście inwestycji od różnych deweloperów.

Wybraliśmy już mieszkanie – co dalej?

Jeśli już poznamy swoje oczekiwania i wstępnie wybierzemy mieszkanie to kolejnym ważnym elementem przygotowań do zakupu jest prześwietlenie dewelopera. Można zrobić to dwojako:

ü Osoby samodzielnie kupujące nieruchomość. Jeśli mieszkanie jest nabywane od firmy notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych to nabywca ma łatwiej – bezproblemowo można bowiem zapoznać się z historią spółki. W innych przypadkach jest to trudniejsze, ale nie niemożliwe. Poza wynikami finansowymi i kondycją firmy, warto przyjrzeć się zrealizowanym już przez nią inwestycjom. Wycieczka na kilka osiedli może dużo powiedzieć na temat solidności dewelopera. Mając chwilę czasu można porozmawiać z mieszkańcami, a innego dnia poszperać w internecie. Pamiętajmy jednak, iż pozorna anonimowość w sieci sprawia, że nie wszystkie opinie są prawdziwe. Część może pochodzić od konkurencji lub od samej firmy. Zalecamy również sprawdzenie stanu prawnego gruntu, na którym jest lub ma być budowany blok. Niezbędne informacje znajdziemy w księdze wieczystej, a przejrzeć ją można bez wychodzenia z domu, przez internet. Jeśli deweloper jest właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym działki, to dobrze (choć użytkowanie wieczyste wiąże się z ryzykiem wzrostu kosztów). Z księgi wieczystej dowiemy się też, czy działka lub budynek nie są obciążone służebnością lub hipoteką.

Korzystając z obsługi naszej firmy– to my sprawdzamy stan prawny dewelopera, jego kondycje finansową, stan prawny gruntu oraz oceniamy solidność wykonania poprzednich inwestycji wraz z możliwością ich pokazania przyszłemu nabywcy. Plusem tego rozwiązania jest duża oszczędność czasu, możliwość dokładniejszego wytłumaczenia różnych zapisów prawnych oraz wgląd do planu zagospodarowania całej inwestycji i bliskich jej terenów.

Na co zwrócić jeszcze uwagę przed ostateczną decyzją o zakupie?

Rachunek powierniczy - Wybierając mieszkanie od dewelopera warto zwrócić uwagę, czy inwestycja objęta jest rachunkiem powierniczym będącym dodatkowym zabezpieczeniem interesów kupującego. Jest to specjalny rachunek bankowy, na który kupujący wpłaca pieniądze, ale do dewelopera trafiają one dopiero w miarę postępu prac. Odsetek mieszkań z rachunkiem cały czas rośnie, ale nadal można trafić na nieruchomość bez tego udogodnienia.

Umowa deweloperska w formie aktu notarialnego - Wprowadzona w życie wiosną 2012 roku ustawa deweloperska wprowadziła obowiązek podpisywania tak zwanej umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego (kosztami kupujący i deweloper dzielą się po połowie). Pełni ona tę samą funkcję, co wcześniej umowa przedwstępna: zobowiązuje obie strony do przeprowadzenia transakcji zakupu mieszkania w przyszłości. Umowa zawiera też m.in. kary umowne grożącej każdej ze stron za niedotrzymanie jej.
Umowa deweloperska powinna zawierać jak najwięcej szczegółów dotyczących nieruchomości. Od planowanej daty ukończenia i przeniesienia prawa własności, poprzez standard mieszkania, a na otoczeniu budynku skończywszy. Niezwykle istotny jest także termin ukończenia inwestycji oraz data przeniesienia prawa własności do nieruchomości na kupującego. Im bardziej szczegółowe informacje będą zawarte w umowie, tym interesy klienta będą lepiej zabezpieczone. Na podstawie umowy deweloperskiej kupujący może potem dochodzić swoich praw w sądzie gdyby deweloper nie wywiązał się ze zobowiązania.

Kupiliśmy już mieszkanie – jak przygotować się do odbioru mieszkania?

Jest to już ostatni punkt w procesie zakupu mieszkania od dewelopera. Ten składa się z dwóch kroków: odbioru technicznego (gdy sprawdzamy wykonanie nieruchomości) i odbioru lokalu (spisanie liczników i przekazanie kluczy). Pierwszy krok wymaga choćby podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa. Owszem, kuzyn ze szwagrem mogą pomóc, ale za kilkaset złotych możemy zatrudnić fachowca z wiedzą i doświadczeniem. Przy zakupie mieszkania za setki tysięcy złotych warto dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować ryzyka.

Gdzie Was szukać? Oraz czy Wasze usługi są płatne?

Osoby zainteresowane zakupem nowego mieszkania zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.parkhome.com.pl lub do kontaktu z jednym z naszych Ekspertów którzy zawsze służą pomocą. Mamy również kilka placówek w Polsce a nasza w Głogowie mieści się przy ul. Rynek 105 w Głogowie. Dodatkowo mając na uwadze wskazówki Klientów poszerzyliśmy swoją działalność o możliwość sprzedaży swojej obecnej nieruchomości w naszym zakresie mając na uwadze wszystkie wymagane terminy np. przeprowadzi do nowego mieszkania z umowy deweloperskiej. 

Nasze usługi są całkowicie bezpłatne dla Klienta w zakresie wyboru i zakupu nieruchomości oraz sposobu finansowania. Przy sprzedaży mieszkania pobieramy wynagrodzenie które w większości stanowi koszt marketingu oferty i obsługi Doradcy.